سوالات زبان آموزان و اولیاء

سوال و جواب های متداول برای زبان آموزان و اولیاء

1.      آموزشگاه زبان انگلیسی برای چه افرادی مناسب است و چه کمکی به ایشان می نماید؟

آموزشگاه زبان انگلیسی برای زبان آموزانی مفید است که قصد کاربرد زبان انگلیسی در موقعیت های واقعی زندگی مانند کار، تفریح، آموزش، گردشگری، ارتباطات اجتماعی و فرهنگی را دارند. کودکان و خردسالان با شرکت در کلاس های زبان انگلیسی به شکلی ناخودآگاه مهارت هایی مانند تفکر به زبان انگلیسی، تسلط بر تلفظ و آهنگ صحیح کلمات و جملات انگلیسی و آشنایی با فرهنگ زندگی در کشورهای انگلیسی زبان را می آموزند. نوجوانان و بزرگسالان نیز به نگرش ها و اهداف جدیدی در زندگی خود دست می یابند و مهارت های لازم برای فعالیت در محیط های زبان هدف را تمرین می نمایند. نوع و سطح و پیچیدگی این نگرش ها و اهداف و مهارت ها در سطوح مختلف آموزش می توانند کاملا متفاوت باشند و زبان آموز باید از نظر روانشناختی و اجتماعی آمادگی فکری، احساسی و عملکردی مناسب برای تطبیق تفکرات و عملکردهای خود را داشته باشد.

2.      آیا آموزشگاه زبان ترجمه متون و ترجمه همزمان را به زبان آموزان آموزش می دهد؟

آموزش ترجمه در اهداف کلی و جزیی دوره های زبان عمومی و مکالمه زبان انگلیسی وجود ندارد و با اهداف این دوره ها منطبق نمی باشد. اصولا ترجمه متون و ترجمه همزمان مهارت های فوق تخصصی و پیشرفته ای هستند که تنها افرادی که بر لغات و دستور و آواشناسی هر دو زبان مبدا و مقصد مسلط می باشند و می توانند هر دو زبان را در سطح پیشرفته در همه مهارت های خواندن، نوشتن و شنیدن و صحبت کردن مورد استفاده قرار دهند، می توانند مترجمین توانمندی باشند. لذا اولیاء محترم باید با آگاهی بر این نکات از کودکان و جوانان خود توقع ترجمه متون و ترجمه تخصصی مکالمات و سخنرانی ها را نداشته باشند.

اصولا استادان با تجربه و محققین آموزش زبان در سراسر جهان بر این اعتقاد می باشند که استفاده از ترجمه برای یادگیری زبان خارجی کاری غلط و بیراهه می باشد و باعث سرخوردگی و هرز رفتن وقت و منابع زبان آموزان می گردد. شایسته است زبان آموزان و اولیاء ایشان به این نکته کلیدی توجه جدی نمایند که فرایند زبان آموزی، تخصصی کاملا پیشرفته و فنی می باشد که دخالت افراد دیگر می تواند به ناکارآمدی یادگیری و سرخوردگی روانی زبان آموز بیانجامد، لذا خواهشمندیم به نکات ذیل توجه جدی نمایید:

الف: به طور کلی نوجوانان و بزرگسالان (بالای 14 سال) می توانند پس از یادگیری دروس زبان انگلیسی (نکات دستور زبان، کلمات و جملات) با ترجمه محتوای دروس، خود را ارزشیابی نمایند ولی این امر معمولا توسط مدرس کلاس زبان انجام نمی شود.

ب: استفاده از زبان فارسی برای آموزش زبان انگلیسی در آموزشگاه عمدتا نهی شده است و مناسب نیست اما در موارد خاص که زبان آموزان با موضوع یا مفهوم خاصی در فرهنگ زندگی خود آشنا نیستند، مدرس کلاس می تواند از آنان بخواهد تا با استفاده از دیکشنری های با کیفیت دو زبانه یا منابع مطالعاتی به زبان انگلیسی که مناسب سطح یادگیرندگان هستند یا منابع فارسی زبان موجود به ارایه گزارش به زبان انگلیسی و فارسی به همکلاسان خود بپردازند.

ج: اغلب شنیده اید که از دانشجویان دانشگاهی خواسته شده است تا به ترجمه متون انگلیسی به فارسی اقدام کنند که آن متون در سطوح پیشرفته می باشد حال آنکه دانشجویان از نظر مکالمه و تسلط بر زبان انگلیسی در سطح مقدماتی یا متوسط هستند. این امر از نظر اصول آموزش زبان و علم تربیتی کاملا غلط و غیر قابل دفاع می باشد و قابل تاسف می باشد. لذا اولیاء و زبان آموزان باید از پیروی از روش های غلط با این توجیه که در جایی انجام شده است خودداری نمایند.

3.      آیا روش های تدریس آموزشگاه زبان مشابه روش های آموزش درس زبان مدارس و دانشگاه هاست؟ زبان آموزان و اولیاء آنان باید چه توقعاتی از دوره های آموزش زبان آزاد داشته باشند؟

روش های آموزش زبان در مدارس و دانشگاه ها بر توانایی خواندن متون درسی و علمی متمرکز است. حال آنکه روش های آموزشی آموزشگاه بر کاربرد زبان در موقعیت های واقعی برای براوردن نیازهای شغلی، تفریحی و اجتماعی در محیط های بین المللی است. متاسفانه روش های آموزشی زبان در مدارس و دانشگاه ها به دلیل نداشتن متولی تخصصی و علمی دارای مسوولیت و عدم ایجاد سامانه موثر ارزشیابی توانایی های واقعی و کاربردی زبان، فاقد استانداردهای حداقلی و مطلوب آموزشی بوده است و مانند بسیاری از دیگر فعالیت های مقطعی و بی برنامه که در این مراکز آموزشی انجام شده است بیشتر جنبه کمی و صوری و گزارشی داشته است و علیرغم صرف منابع مالی بسیار بالا فاقد کیفیت و بهره وری است. در این راستا زبان آموزان نیز به ترفندهایی برای برون رفت از این گرداب بیهوده مدرک گرایی رو آورده اند که باعث تاسف است. در چنین فضایی آموزشگاه های زبان انگلیسی غیر دولتی در کشور ما با مسوولیت های مضاعف و مشکلات رفتاری و نگرشی غلط زبان اموزان رو به رو هستند و کلاف سردرگم آموزش زبان خارجی در کشور پیچیده تر شده است. آنچه در حال حاضر می تواند شرایط را بهبود بخشد اعتماد و واگذار نمودن مسوولیت ها به کارشناسان با تجربه و دلسوز است تا برنامه میان مدتی را برای برون رفت از شرایط بحرانی موجود طراحی و اجرا نمایند.

 

4.      زبان آموزان برای موفقیت در فرایند آموزش زبان در آموزشگاه باید چه نکات کلیدی ای را رعایت نمایند؟

الف: روند فعالیت های یادگیری را بر اساس کتاب و راهنمایی های مدرس کلاس به شکل کامل و دقیق پیگیری و کامل نمایید.

ب: همیشه با یادگیری خود آگاهانه برخورد نمایید. بعضی از فعالیت های یادگیری مناسب شما و سطح زبان شما هستند و بعضی مناسب نیستند، خطوط قرمز یادگیری مثبت و فعالیت های منفی را به دقت رعایت نمایید، مثلا استفاده از دیکشنری انگلیسی به فارسی ای که نشر ضعیفی هم دارد یا پرسیدن معنای فارسی لغات و کلمات از همکلاسی ها زمانی که آنها را در کلاس می شنویم از جمله فعالیت های کاملا غلط و مضر در فرایند آموزش زبان هستند و باید در هر سطحی از آموزش از آنها دوری کرد.

ج: خلاصه نویسی هوشمندانه، بیان جملات با عباراتی مشابه اما معانی تقریبا یکسان (paraphrasing)، داشتن دفترچه یادداشت طبقه بندی شده برای ثبت نکات آموزشی و برنامه ریزی درسی، استفاده از روش های موثر ارتباطی در محیط زبان خارجی مانند دیکشنری تصویری، نقاشی های ساده با مداد یا روی تخته کلاس، تمرین پانتومیم و استفاده از حرکات بدن و احساسات صورت، استفاده از فضای فکری و کاری و زندگی گروه زبان آموزان، توجه به شرایط فیزیکی و اجتماعی کلاس، استفاده از اینترنت و ارتباطات اجتماعی اما به شکلی هدفمند و در حد لازم نه بیشتر، و مشاوره با متخصصین و مدرسین با تجربه برای حل چالش ها و برنامه ریزی های موفق، می توانند بخشی از فعالیت های بسیار مهم و لازم برای یادگیری مثبت زبان انگلیسی باشند.

د: زبان آموز در فرایند آموزش مهمترین عنصر یادگیری به حساب می آید و باید بتواند در حد خود شرایط و روش های مطلوب را تشخیص دهد و اجرا نماید. اولیاء گرامی باید حس اعتماد به نفس را به کودکان و نوجوانان خود بیاموزند و حتما توجه داشته باشند که هیچ کودک نوپایی بدون زمین خوردن و سعی و تلاش راه رفتن را یاد نمی گیرد، به همین ترتیب اولیاء و مدرسین هدفمند به زبان آموزان اجازه فکر کردن و تصمیم گیری و اشتباه کردن را می دهند منتهی پس از اشتباه کردن باید تلاش نمایند تا اشتباه خود را پیدا کنند و اصلاح نمایند.

5.      اولیاء زبان آموزان چگونه می توانند به یادگیری و پیشرفت فرزندانشان کمک نمایند و انجام چه اموری باعث صدمه دیدن فرایند آموزش و پیشرفت زبان آموز می گردد؟

آنچه لازم است اولیاء و دوستان زبان آموزان انجام دهند ارایه الگو و نشان دادن راه است. خود زبان آموز باید راه را طی نماید، اگر اولیاء به دلیل تجربیات غلط در یادگیری زبان خارجی اعتقادات یا پیشنهادای برای یادگیری فرزندانشان دارند ابتدا باید با مدرسین و مدیران آموزشگاه مشورت نمایند و آگاهانه عمل نمایند. فرایند آموزش زبان خارجی مسیری فوق العاده تخصصی و دقیق است که باید آنرا اگاهانه طی نمود. دادن حس اعتماد به نفس و ایجاد شرایط لازم برای یادگیری موفق و لذت بخش و در صورت لزوم و امکان کمک علمی در حد لازم، از جمله وظایف اولیاء به حساب می آیند. بدگویی از مدرس و آموزشگاه در حضور زبان آموز، اعمال سلیقه های غیر کارشناسی برای یادگیری، استفاده از آموزشگاه زبان خارجی برای اهدافی نا مرتبط از جمله موفقیت در امتحانات ورودی دانشگاه ها یا برنامه ریزی غلط از جمله دخالت های نابجا و غلط هستند که به فرزندان ایشان و محیط آموزش صدمه می زنند.

6.      چه عواملی در فرایند آموزش زبان انگلیسی اثرگذار هستند و نقش هر کدام تا چه حدی می باشد؟

برنامه و کتب و مواد آموزشی، مدرس و زبان آموز عوامل اصلی فرایند آموزش زبان انگلیسی هستند و هر کدام زیر بخش ها و ویژگی های خاص خود را دارند. انتخاب برنامه مناسب باید توسط مدرسین با تجربه که از ویژگی های یادگیرندگان و توانایی های مدرسین و اهداف آموزش اطلاع کامل دارند، انجام گردد اما یک برنامه پویا (Dynamic) و به روز باید با مشارکت زبان آموزان و آموزشگاه به شکل موفق تکمیل و اجرا گردد. مدرسین با سواد، به روز و دلسوز و توانمند از مهمترین سرمایه های هر آموزشگاه و بلکه هر کشوری هستند که ساختن و آماده سازی آنها سرمایه های مادی و معنوی بیشماری را می طلبد. زبان آموزانی که تجربیات و اطلاعات پیش نیاز مرتبط با یادگیری زبان دارند، فعالیت های هوشمندانه و مستمر یادگیری دارند و از روش های مقایسه هدفمند، تکرار و تمرین منظم و خود ارزیابی استفاده می نمایند، مهم ترین نقش را در موفقیت یادگیری خود بازی می کنند.

7.      آیا زبان آموزان باید بتوانند متون درسی خود را ترجمه نمایند؟ آیا اولیاء می توانند به سادگی تصور نمایند که توانایی ارزشیابی درستی از پیشرفت فرزندشان در درس زبان دارند؟

هدف از آموزش زبان در آموزشگاه توانایی ترجمه متون درسی نیست. در زبان آموزان بالای 14 سال پس از یادگیری هر درس می توان برای خود ارزیابی و کمک به حافظه درازمدت، سعی نمود تا ترجمه صحیح جملات را با کمک یک مدرس مرور نمود. اما در زبان آموزان خردسال نباید به هیچ وجه آنها را وادار نمود تا جملات درسی را ترجمه نمایند. لازم است به این نکته بسیار مهم توجه نمود که ترجمه تخصصی فرایندی پیچیده و پیشرفته است اما در زبان آموزان بزرگسال می توان پس از یادگیری و تمرین هر درس تنها برای افزایش دقت و کاربرد صحیح تر زبان انگلیسی و تقویت حافظه از ترجمه ساده عبارات و جملات استفاده نمود.

 

 

 

8.      آیا توضیح فارسی نکات دستوری زبان نشاندهنده توانایی زبان آموز در درس انگلیسی است؟

عمدتا اینطور نیست، زبان آموزی که بتواند با کاربرد صحیح زبان در فعالیت های کلاسی و درسی خود موفق باشد و آنها را در موقعیت های جدید هم به کار برد، به بخشی از اهداف درسی خود رسیده است. زبان آموزانی که می تواند نکات دستور درس را به فارسی توضیح دهد با خطر اشتباه در برداشت و بیان مطالب مواجه است و این مهارت هیچ نقشی در کاربرد صحیح زبان ندارد.

9.      آیا لازم است تا در فرایند یادگیری بعضی از زبان آموزان مردود شوند؟ در صورتی که زبان آموزی پیشرفت مناسبی نداشته باشد و مردود نگردد، آیا این نشاندهنده آن است که آموزشگاه و مدرسین او به شرایط وی بی توجه هستند؟

مردود شدن در فرایند آموزش زبان به معنای آن نیست که لزوما یادگیرنده باید دروس ترم قبلی را مجددا بگذراند. شاید زبان آموز باید از این گروه کلاسی جدا شود زیرا پیشرفت تحصیلی وی کند است یا با آن گروه خاص هماهنگ نیست. حتی در صورتی که زبان آموز در آن ترم عملکرد ضعیفی داشته است، صرف گذراندن همان ترم به شکل قبلی خیلی مفید به نظر نمی آید. در این شرایط زبان آموز باید با مرور هدفمند بعضی از دروس قبلی روش های یادگیری خود و نگرش های خود به یادگیری را نیز تغییر دهد تا بتواند در آینده موفق باشد، لذا گذراندن چند جلسه کلاس انفرادی (خصوصی) با یک مدرس با تجربه می تواند کمک شایانی به این فرد نماید.

در صورتی که زبان آموزی در کلاس های خصوصی و نیمه خصوصی شرکت دارد و اکثریت زبان آموزان با وی هماهنگ هستند، شاید لازم باشد تا زبان آموزان فعالتر از آن گروه جدا شوند. در هر صورت در این کلاس ها مدرس کلاس این امکان را دارد تا سرعت پیشرفت کلاس را کم یا زیاد کند تا مناسب یادگیرنده ها شود. اما در کلاس های ترمیک آموزشگاه چنین امکانی نیست و لازم است تا زبان آموز و اولیاء وی و مدرس کلاس با مشاوره صحیح فرایند اصلاحی مناسبی را برای آن زبان آموز تعیین نمایند.

10.  فرایند لازم برای اصلاح یادگیری و رفع نقاط ضعف زبان آموزان ضعیف یا متوسط چگونه است؟

ابتدا باید مشخص شود که نقاط ضعف زبان اموز و مشکلات وی کجاست. عمده زبان آموزان اهداف و روش های صحیح یادگیری زبان انگلیسی در آموزشگاه و منزل را درست نمی شناسند. پس از بررسی فرایند یادگیری زبان آموز و شناسایی نقاط ضعف وی باید مطمئن شویم که یادگیری زبان با پشتکار و تمرین منظم و آگاهانه وی همراه است. سپس بر اساس توانایی ها و شرایط وی روش های یادگیری مناسب به وی توصیه گردد و در چند مورد تمرین انجام شود. زبان آموزانی که نمی توانند از تخیل خود به درستی برای یادگیری زبان استفاده نمایند باید جلسات مشاوره مربوطه را بگذرانند و در نهایت بیاموزند که چگونه می توانند با تکیه بر توانمندی های خود و شناخت تفاوت های خود با دیگران، مسوولیت یادگیری خود را برعهده بگیرند. بزرگترین مسوولیت هر یادگیرنده آن است که شرایط مطلوب یادگیری را برای خود ایجاد نماید.

11.  راهکارها و روش های اجرایی مدرسین و مدیریت آموزشگاه برای اصلاح یادگیری زبان آموزان ضعیف چیست؟

معمولا بهترین راه رفع موانع یادگیری زبان آموزان کودک و نوجوان مشاوره توسط مدرس با تجربه در حضور یکی از اولیاء است. البته جلساتی برای هریک از این آنها هم به تنهایی در حضور مشاور لازم است. در مورد بزرگسالان نیاز به تجزیه و تحلیل تجربیات آموزش زبان قبلی فرد و نیازهای یادگیری وی لازم به نظر می رسد. به این امر در آموزشگاه زبان فرزانه توجه جدی می شود. 

 

12.  در صورتی که زبان آموزی یک سطح مشخص از یک دوره آموزش زبان را در محل و شرایط خاصی قبلا گذرانده است، آیا این امر لزوما نشان دهنده آن است که نباید آن مقطع خاص را مجددا تکرار نماید؟

زبان آموزان اغلب تصور می نمایند که که با یادگیری هر سطحی دیگر نیازی به دروس و مطالب آموزشی آن سطح ندارند، حال آنکه یادگیری زبان انگلیسی امری کاملا برگشت پذیر و نیازمند مرور و بررسی مجدد است و در غیر این صورت زبان آموز هیچگاه به حد تسلط بر زبان نخواهد رسید. همه این نکات وقتی اتفاق می افتد که یادگیری های قبلی با کیفیت بالا انجام شده باشد و الا تکرار آن دوره ها اهمیتی بسیار بیشتر پیدا می کند.  زبان آموزان باید توجه داشته باشند که زبان انگلیسی مهارتی چند گانه و ترکیبی است که با فاصله افتادن بین هر مرحله در آموزش نیاز به مرور و یادآوری بیشتر می شود.

13.  آیا شرایط عمومی و نحوه تفکر و زندگی فرد و خانواده یادگیرنده در فرایند پیشرفت تحصیلی وی تاثیر گذار است؟

البته شخصیت، وضعیت اجتماعی و خانوادگی و توانایی های فردی هر یادگیرنده در نحوه پیشرفت وی در درس زبان انگلیسی تاثیر به سزایی دارد. تاکید بسیار زیادی وجود دارد که خانواده و دوستان زبان آموزان شرایط آنها را درک نمایند و به ایشان در فرایند یادگیری کمک نمایند. معمولا زبان آموزان به جای دخالت های غیر کارشناسی و قضاوت های بی جا در مورد مدرسین توسط خانواده ها که تاثیری منفی در یادگیری ایشان می گذارد، لازم است تا خانواده ها شرایط بهینه و مناسب و آرامی برای ایشان فراهم نمایند و اجازه دهند تا زبان آموزان اعتماد به نفس لازم و استقلال در یادگیری را بدست آورند.

14.  آیا نحوه یادگیری و پیشرفت زبان آموزان مقاطع مختلف و سرعت پیشرفت ایشان با یکدیگر مشابه است؟

معمولا اینگونه نیست و کسی نباید توقع چنین چیزی را داشته باشد و مقایسه توانمندی ها و شرایط زبان آموزان حتی با شرایط تقریبا مشابه نیز با یکدیگر معقول و مفید نیست. تفاوت یادگیری و نحوه پیشرفت زبان آموزان سطوح مختلف در سنین مختلف با یکدیگر امری کاملا طبیعی و عادی است منتهی زبان آموزان باید دایما به طور جدی در جهت افزایش کیفیت یادگیری و پیشرفت خود اقدام نمایند.

 

 

15.  چرا لازم است تا خردسالان و کودکان در کلاس های زبان انگلیسی شرکت نمایند؟

هر چه کودکان و نوجوانان زودتر آموزش به زبان انگلیسی را آغاز نمایند، نحوه یادگیری این زبان در آنها درونی تر و نزدیک تر به یادگیری غریزی زبان مادری در نوزادان خواهد بود، لذا کودکان، زبان انگلیسی را با تسلط بر مهارت های پایه زبان مانند تلفظ آوایی بهتر و ساختار های نزدیک به زبان مادری می آموزند.

16.  زبان آموزانی که نیاز دارند تا در یک تا دو سال آماده شرکت در امتحانات بین المللی IELTS یا تافل شوند، چگونه می توانند چنین پیشرفت سریعی داشته باشند؟

در صورتی که این داوطلب قبلا تا حد زیادی در کلاس های مکالمه زبان انگلیسی شرکت کرده و با موفقیت پیشرفت داشته اند می توانند در کلاس های عادی ویژه امتحانات بین المللی شرکت نمایند. در غیر این صورت این زبان آموز باید حتما در دوره های خصوصی یا نیمه خصوصی با سرعت پیشرفت بالا (فشرده) شرکت نماید و با تسلط بر مهارت های پایه و پیشرفته زبان انگلیسی بلافاصله در دوره های آمادگی امتحان مربوطه شرکت نماید. دوره های سریع خصوصی و نیمه خصوصی فوق در آموزشگاه زبان فرزانه با برترین برنامه ریزی و روش تدریس تضمینی با استفاده از مناسب ترین برنامه های آموزش زبان موجود در ایران و کتب آموزشی فوق العاده با کیفیت برای این گروه سنی قابل اجرا می باشد.

17.  پیشنهاد ما برای زبان آموزانی که قصد دارند در امتحانات بین المللی موفق شوند یا توانایی کارکردن در محیط های تخصصی بین المللی را بدست آورند چیست؟ آیا شرکت در کلاس های ترمیک آموزشگاه مناسب است یا شرکت در دوره های خصوصی و نیمه خصوصی هدفمند؟

بستگی به آن دارد که زبان آموز چقدر زبان بداند و چقدر زمان در اختیار داشته باشد، در صورتی که در مراحل ابتدایی یا میانی باشد، و زمان کمتر از یکسال داشته باشد باید حتما در دوره های خصوصی سریع شرکت نماید، معمولا طی دوره های آموزشگاهی ترمیک از سطوح اولیه تا انتهای دوره های IELTS بیش از 3 سال زمان می برد.

18.  زبان آموزی تصور می نماید که تعداد زیادی لغت یا نکات گرامری زبان انگلیسی را می داند، آیا این دلیل موجهی برای تعیین سطح در سطوح بالای دوره های آموزشی است؟

به هیچ وجهی چنین نیست، دانستن لغات یا نکات دستوری به معنی توانایی کاربرد صحیح آن لغات و نکات دستوری به شکل کاربردی و در شکل صحیح آن نیست. ارزشیابی توانایی های زبانی یادگیرندگان حتما باید توسط مدرس متخصص و با تجربه صورت بگیرد.  

19.  معیار های مورد ارزشیابی در مصاحبه و امتحان کتبی تعیین سطح زبان انگلیسی چه هستند؟ آیا این معیارها توسط زبان آموز یا اولیاء قابل تصمیم گیری است؟

روانی، درستی، مفهوم و ساختارهای زبانی، تلفظ و آهنگ جملات، و نظم و ترتیب کلمات همگی از معیارهای اصلی توانایی زبان انگلیسی هستند. هر کدام از این معیارها نیز به عوامل زیر مجموعه خود تقسیم می شوند. این معیارها به هیچ وجه قابل تصمیم گیری توسط زبان آموز و اولیاء وی نمی باشد.

20.  آیا یادگیری زبان انگلیسی تنها شامل دانستن ترجمه و دستور زبان دروس مورد مطالعه است؟ اهداف مورد انتظار در ارزشیابی های پایان ترم چه هستند؟

زبان آموز باید بتواند در سطح مربوطه در حد قابل قبول عمل نماید. حداقل معیار ملموس برای ارزشیابی صحیح در مورد عملکرد زبان آموز پاسخگویی به سوالات کتبی و شفاهی در حد کتاب کار مربوطه است.

21.  آیا در کلاس های زبان آموزشگاه فرزانه تنها مکالمه و صحبت کردن مد نظر است؟ معیار های مکالمه موثر و مطلوب چیست؟ نقش دیگر مهارت های زبان انگلیسی در فرایند یادگیری چه هستند؟

اگر منظور از مکالمه تنها گوش دادن و صحبت کردن باشد باید گفت که اهداف کلی آموزش زبان برقراری ارتباط موثر و دقیق کلامی و نوشتاری در سطح مورد نظر زبان آموزان است. اهداف مورد نظر برای سطوح مختلف زبانی با یکدیگر فرق دارند و هر چه سطح بالا می رود این اهداف کاملتر و پیچیده تر می شوند. ارتباط کلامی شامل صحبت کردن و شنیدن است و ارتباط نوشتاری شامل خواندن و نوشتن است. همچنین مهارت های استفاده صحیح از واژگان و دستور زبان با آواشناسی مطلوب در همه مهارت های ارتباطی تاثیر دارد.

اصولا زبان آموزی موفق است که در تمام این مهارت ها پبشرفت ملموس و قابل اندازه گیری داشته باشد.

مهم ترین معیار مکالمه موفق و موثر: هر چه بیشتر به واقعیت نزدیک باشد، طرفین صحبت به طور جدی به تعامل و مشارکت بپردازند، و با علاقه مندی و انگیزه، اطلاعات و احساسات موثر و مناسبی را بین خود رد و بدل نمایند.

22.  آیا زبان آموزی که تنها در یک مهارت مانند خواندن انگلیسی قوی است می تواند توقع داشته باشد که در دیگر مهارت ها هم به شکلی خود به خود پیشرفت نماید؟

اگر زبان آموزی تنها در یک یا دو مهارت ارتباطی خوب باشد و در دیگر مهارت ها فاصله زیادی با مهارت های دیگر دیده شود باید با فعالیت های جبرانی خود را هماهنگ نماید. مهارت های ارتباطی و زبانی در اثر اجرای فعالیت های یادگیری مناسب ایجاد می شوند. لذا باید گفت که مهارت های یادگیری درست و مناسب پایه پیشرفت منطقی زبان آموز می باشد.

23.  آیا توانایی زبان آموز در ترجمه لغات و کلمات تاثیر مثبتی در یادگیری زبان انگلیسی دارد؟

در مرحله زبان آموزی و قبل از یادگیری کامل یک درس ترجمه نه تنها به یادگیری کمکی نمی نماید بلکه به احتمال زیاد بر یادگیری تاثیر نا مطلوبی دارد. تنها پس از تسلط بر توانایی های اساسی و پایه زبان انگلیسی است که ترجمه اگر به شکل مناسب انجام شود می تواند در تقویت حافظه و ایجاد شبکه کاربردی بین زبان ها و استفاده بهتر از مهارت های زبان خارجی کمک نماید.

24.  آیا توانایی های خاص زبانی مانند حفظ جملات و عبارات خاص مانند شعر در یادگیری زبان انگلیسی تاثیر مثبتی دارد؟

ارتباط با زبان و تمرین های آزاد زبان انگلیسی و قرابت با آن به شکل های مختلف ( سر و کار داشتن با کاربرد ها و اشکال زبان در شرایط مختلف) عموما بر یادگیری زبان انگلیسی تاثیر مثبت دارند.

25.  آیا تماشای برنامه های تلویزیونی به زبان انگلیسی تاثیر مثبت و موثری بر یادگیری زبان انگلیسی زبان آموزان در هر سطحی دارد؟

عموما خیر اما زبان آموزانی که در سطوح میانی به بالا هستند از تماشای برنامه های تلویزیونی یا فیلم به زبان انگلیسی بهره مند می شوند اما آنکه این بهره مندی به چه اندازه است و چه کیفیتی دارد جای بسی تامل است. عموما تماشای برنامه های مستند علمی که از زبان استاندارد دانشگاهی در برنامه استفاده می شود مفیدتر است. در غیر این صورت تماشای برنامه های زبان اصلی بیشتر بار فرهنگی و سرگرمی دارد و تمرین زبانی به حساب نمی آید. البته فیلم های آموزشی همراه دوره های زبان نقشی کاملا متفاوت دارند و بسیار مهم می باشند.

26.  نقش زبان آموز در کلاس و خارج از کلاس چیست و آیا زبان آموز باید صرفا تماشاچی و غیر فعال باشد یا باید با مدیریت امکانات و وقت خود برنامه منظمی را برای یادگیری و پیشرفت اتخاذ نماید؟

متاسفانه بعضی از زبان آموزان کم تجربه تصور می کنند که کلاس های زبان انگلیسی محلی برای استراحت و تماشا می باشند، این تصور کاملا غلط است و زبان آموز باید با آمادگی ذهنی و فیزیکی و روانی و انگیزه بسیار بالا در کلاس شرکت نمایند و در فعالیت های یادگیری کلاسی و خارج از کلاس به طور جدی درگیر شوند و با تمام احساس و توانایی های خود تلاش نمایند.

27.  فرهنگ لغات (dictionary) مطلوب چه ویژگی هایی دارد؟

یک فرهنگ لغت مناسب ویژگی های اصلی فوق را دارد: به سادگی و در کمترین زمان و به بهترین شکل معانی متعدد یک کلمه را ارایه می نماید و بعضا با استفاده از تصویر، نمودار و چارت به نمایش ویژگی های لغات می پردازد و لغات مرتبط را با هم مقایسه می نماید.  

زبان آموزان دوره های مقدماتی و متوسط به هیچ وجه نباید از دیکشنری های دو زبانه استفاده نمایند، زبان آموزان دوره های بالاتر نیز در صورت تسلط به نحوه کاربرد دیکشنری دو زبانه می تواندد تنها در موارد خاص از آنها استفاده نمایند. فرهنگ های لغت دو زبانه که در ایران تالیف شده اند اغلب تاریخ تالیف بسیار قدیمی ای دارند لذا باید دقت شود که از فرهنگ هایی که اخیرا توسط انتشارات شناخته شده تالیف (نه چاپ مجدد) شده اند، استفاده شود. در مورد دیکشنری های انتشارات آکسفورد و لانگ من هم توصیه می شود تا به جهت تعدد آنها دقت نظر در تهیه نوع دیکشنری انجام شود تا نهایت بهره وری حاصل آید.

28.  نحوه استفاده صحیح فرهنگ لغات زبان انگلیسی چیست؟

دیکشنری های یک زبانه انگلیسی معمولا سه کاربرد اصلی دارند: 1. پیدا کردن معنای صحیح یک کلمه بعضا از بین چند معنی با استفاده از مهارت های مقایسه معانی و مثال ها و تصاویر با یکدیگر؛ 2. مطالعه کامل کلیه توضیحات مربوط به یک کلمه یا گروهی از کلمات (این کاربرد، دیکشنری را از یک کتاب مرجع موردی به یک کتاب منبع مطالعاتی تبدیل می کند؛ 3. مطالعه توضیحات و جداول و متون تشریحی در میان یا انتهای دیکشنری

29.  آیا تاکید بر استفاده از متون درسی زبان انگلیسی بریتانیایی یا زبان آمریکایی در آموزشگاه های کشوری مانند ایران راهکاری جدی برای کیفیت بخشی آموزش است؟ چگونه باید نگریست و چگونه باید عمل کرد؟

اغلب زبان آموزان نیازمند آن هستند که زبان انگلیسی را برای کاربرد در محیط بین المللی بیاموزند که آشتایی عمومی با گونه های متفاوت زبانی کشورهای انگلستان، آمریکا، استرالیا و کانادا در حد لزوم مهم و کاربردی است. بنا بر این برنامه ها و کتاب های آموزشی که به یادگیرنده کمک می کند تا بر این تفاوت ها در حد لزوم تسلط پیدا کنند، ضروری به نظر می رسد. آنچه مهم است آن است که زبان آموزان از سطح متوسط به بالا بیاموزند که باید بتوانند گونه های مختلف زبانی را بفهمند ولی نباید یک فرد مخلوطی از لهجه ها و گونه های زبانی را به کار برد، و باید مشخص باشد که با چه گونه ای از آن زبان سخن می گوید و می نویسد.

30.  نقش مواد آموزشی مختلف مانند کتاب کار (workbook)، سی دی های صوتی و تصویری و دیگر مطالب آموزشی در هر برنامه آموزشی چیست؟ آشنایی زبان آموزان با این تفاوت ها چه تاثیری در موفقیت آنها خواهد داشت؟

زبان آموزان باید بدانند که در چه مرحله و به چه صورتی باید از هر یک از این مواد آموزشی استفاده نمایند. در هر صورت مرور و بررسی هر یک از این مواد آموزشی قبل از یادگیری آن درس می تواند نمای کلی ای از محتویات و مفاهیم کلی آن درس به زبان آموز دهد ولی لازم است تا در زمان استفاده از هر یک از آنها این تمرین ها و مطالب با دقت لازم و روش صحیح مطالعه شوند و با جمع بندی و نشانه گذاری های لازم برای مرور قبل از امتحان و مطالعه مجدد آماده سازی شوند.

31.  مهارت های عمومی یادگیری مانند یادداشت برداری، خلاصه نویسی و بازنویسی چه نقشی در یادگیری زبان انگلیسی دارند؟

تمامی مهارت ها باید در موارد متعدد و به شکل های صحیح تکرار شوند و یادداشت برداری، خلاصه نویسی و بازنویسی به یادگیرنده کمک می کند تا مرور و تکرار را هدفمند انجام دهد و از اتلاف وقت جلوگیری می کنند. هر یک از یادگیرندگان باید این مهارت ها را در حد نیاز بیاموزند و به صورتی که دوست دارند از آنها استفاده نمایند.   

32.  آیا کسب نمرات قابل قبول و خوب در دروس زبان انگلیسی مدارس و دانشگاه ها نشاندهنده آن است که زبان آموز در درس زبان آموزشگاه در مهارت هایی مانند لغات و دستور زبان به تلاش یا تمرینات کمتری نیاز دارد؟

معمولا اینگونه نیست، زبان آموز خوب باید دایما فعال باشد و توانایی های زبانی و روش های یادگیری خود را ارتقاء بخشد.

33.  زبان آموزان در بخش کاتالوگ ها و لینک های آموزشی مربوطه چه مطالب و موضوعاتی را خواهند یافت؟ 

کاتالوگ های قابل دانلود و صفحات مناسب اینترنتی را خواهند یافت که نکات و مطالب آموزشی مفیدی را به ایشان آموزش خواهد داد.

 

 

 

34.  زبان آموزان و اولیاء گرامی به غیر از بخش "اطلاعات ویژه زبان آموزان" چه بخش هایی از وب سایت را مناسب خواهند یافت؟

در قسمت "در باره ما" تاریخچه آموزشگاه، گالری تصاویر، دوره های آموزشی و اخبار می توانند برای زبان آموزان و اولیاء مناسب باشند.

35.  کلاس ها در رده های سنی کودک، نوجوان و بزرگسال معمولا با چند نفر تشکیل می شود و حداکثر مجاز زبان آموز در هر کلاس چند نفر است؟

حد مجاز زبان آموز در هر کلاس 16 نفر است البته این تعداد برای دوره های نوجوانان و بزرگسالان در سطوح بالاتر از متوسط حداکثر 12 نفر است. اما در عمل در شرایط خاص ممکن کلاسی با 8 نفر هم برگزار گردد.

 

36.  نحوه ثبت نام و پرداخت شهریه چگونه است؟ چه مدارکی برای ثبت نام نیاز است؟

ثبت نام حتما باید حضوری باشد و زبان آموزان جدید باید مصاحبه و تعیین سطح شوند. پس از تعیین سطح، شهریه کلاس یکجا پرداخت می گردد؛ در صورتیکه نیاز باشد زبان آموز منتظر تشکیل کلاس در ترم بعد بماند، با پرداخت بخشی از شهریه، کلاس وی رزرو می گردد.

 

37.  آیا آموزشگاه فرزانه در انتهای تمامی ترم ها برای زبان آموزان مدرک صادر می کند؟

در انتهای هر دوره آموزشی (هر کتاب) برای زبان آموزان مدرک صادر می گردد.

 

38.  آیا ارزشیابی زبان آموزان تنها در انتهای ترم صورت می گیرد یا در طول ترم؟ این ارزشیابی کتبی است یا شفاهی؟ چه معیارهایی مورد ارزشیابی قرار می گیرند؟

ارزشیابی در طول ترم و به شکل تمرینات و فعالیت های کلاسی انجام می گیرد. ارزشیابی هم شفاهی است و هم کتبی اما همیشه با عنوان امتحان نیست، مثلا می تواند نوشتن نامه یا مشارکت در گفتگو های گروهی کلاسی باشد. محتوای مورد نظر شامل همه فعالیت های مربوطه درسی از همه کتاب ها و مواد آموزشی آن ترم و معیار ارزشیابی هم منطبق با اهداف درسی هر سطح شامل خواندن و نوشتن و شنیدن و صحبت کردن با در نظر گرفتن تلفظ، کاربرد کلمات و دستور زبان صحیح و روان می باشد.

 

39.  سیستم و کتب آموزشی مورد استفاده در کلاس های داخل آموزشگاه فرزانه چیست؟

الف: دوره های خردسالان و کودکان Jolly Phonics و Family and Friends برای گروه سنی 4-12 سال     

برنامه آموزشی Jolly Phonics در یک مجموعه برای خردسالان 4 تا 7 سال ارایه می شود و کودکان، خواندن و نوشتن و ترکیب صداها را با حرکات دست و بدن می آموزند. پنج مهارت کلیدی که در این سیستم به کودکان آموزش داده می شود عبارتند از تلفظ صداها در زبان انگلیسی، نوشتن حروف، خواندن و استفاده از کلمات جدید، تشخیص صداهای متفاوت در کلمات، و خواندن کلمات با صداهای متفاوت از صداهای ظاهری حروف. این آموزش ها به دلیل استفاده از مدرسین متخصص و آموزش دیده به دقت در آموزشگاه فرزانه انجام می شوند و زبان آموزان با تلفظ صحیح صحبت می کنند و مهارت های شنیدن و خواندن و نوشتن هم در آنها تقویت می گردد. آموزش این مجموعه همراه با فعالیت های سرگرم کننده است که شامل انجام فعالیت های متنوع کتاب های فونیکس، شعر و سرود، نمایش عروسکی، آموزش موضوعات علمی مانند جغرافیا و ریاضی، فعالیت های بدنی و نقاشی به زبان انگلیسی می باشد.

بودجه بندی دوره های فونیکس: هفت جلد کتاب فونیکس طی 14 ترم به کودکان آموزش داده می شوند. هر ترم 16 جلسه 3 ساعته است که طی 1.5 ساعت اول کتاب اصلی آموزش داده می شود و طی 1.5 ساعت بعدی دیگر فعالیت ها تمرین می شوند.  

نحوه ارزشیابی: ارزشیابی مستمر در طول ترم انجام می شود و در جلسات هشتم و شانزدهم امتحان شفاهی و کتبی برگزار می گردد.

 

برای کودکان 7 سال دوره First Friends اجرا می گردد: این دوره شامل دو جلد کتاب زبان آموز است که جمعا در 10 ترم اجرا          می گردند.

سری Family & Friends برای کودکان سنین 8 تا 12 سال اجرا می گردد و شامل 7 جلد کتاب است، کتاب اول در 3 ترم و دیگر کتاب ها در 6 ترم جمعا 39 ترم اجرا می گردند. این دوره آموزشی برای تقویت مهارت های شنیدن، خواندن، صحبت کردن و نوشتن فعالیت های متنوع شامل موسیقی، تاتر و نمایش اجرا می نماید و کودکان احساس کسالت و خستگی نمی نمایند. مواد آموزشی مکمل این دوره کتاب های داستان، سرود و آواز، و دوره آماده سازی امتحانات آکسفورد است. فعالیت ها و متون آموزشی این دوره در آموزشگاه فرزانه بر اساس روش ها و تکنیک های آموزشی پیشرفته و هوشمند اجرا می گردند.

 

ب: دوره آموزشی نوجوانان شامل سری Project و کتاب اول سری Speak Now (1) برای سنین 12-15 سال است.  در حال حاضر سری Project شامل سه کتاب است که هر کتاب به همراه بخشی از کتاب Speak Now 1 در 3 ترم اجرا می شود که جمعا 9 ترم می شود. با اضافه شدن دو کتاب دیگر این سری به همراه Speak Now 2 در 15 ترم اجرا می گردد.

 

 

 

ج: دوره آموزشی بزرگسالان شامل سری آموزشی English File (6 کتاب) و Speak Now (4 کتاب) است که جمعا در 30 ترم اجرا می گردند.

40.  دوره های آموزشی کودکان در آموزشگاه فرزانه چه ویژگی های منحصر به فردی دارند؟

کودکانی که در کلاس های آموزشگاه زبان فرزانه آموزش می بینند بعد از 2 ترم به راحتی با مدرس کلاس خود به زبان انگلیسی ارتباط برقرار می نمایند و با شور و اشتیاق در فعالیت های یادگیری گروهی کلاس مشارکت و همکاری می نمایند.

41.  دوره های آموزشی نوجوانان در این آموزشگاه چه ویژگی های منحصر به فردی دارند؟

وجود متن های Comic Strip و نوع انیمیشن های به کار رفته در آنها برای نوجوانان جذاب است و موضوعات ماجراجویانه به کار رفته در کتاب ها نیز برای این دوره سنی جالب است. کتاب Project سایت های اینترنتی مناسبی را برای تمرین بیشتر در اختیار زبان آموزان قرار می دهد.

 

42.  دوره های بزرگسالان آموزشگاه فرزانه چه ویژگی های انحصاری ای دارند؟

با ترکیب دوره هایEnglish File  و Speak Now زبان آموزان با تسلط بر نکات و موضوعات دستوری و کلمات مورد نیاز و مهارت های کلامی لازم برای برقراری ارتباط کاربردی و دقیق در مقایسه با دیگر آموزشگاه ها پیشرفت کاملتر و جامعی در یادگیری زبان انگلیسی خواهند داشت. پس از طی این دوره ها زبان آموزان کاملا آماده شرکت در دوره های آمادگی آزمون های بین المللی مانند آیلتس IELTS و iBT خواهند بود.

43.  سیستم و کتب آموزشی مورد استفاده آموزشگاه فرزانه در کلاس های خارج از محل آموزشگاه (خصوصی و نیمه خصوصی) چیست؟

الف: دوره های نوجوانان و جوانان Speak Now و World English + Speak Now (جامع) برای گروه سنی 13-17 سال ؛

ویژگی های منحصر به فرد این دوره ها به شرح ذیل است:

1. نوجوانان با مانع تفاوت های فرهنگی پیچیده و عدم ارتباط معنایی با آموزش روبرو نمی شوند،

2. نوجوانان دوست دارند تا تمرین های خواندن و نوشتن را در منزل انجام دهند و در کلاس به کارهای اجتماعی و گروهی بپردازند لذا این دوره ها ایده ال هستند.

3. دوره World English به زبان آموزان کمک می کند تا از تصاویر مستند و جذاب کتاب لذت ببرند و آموزش در ذهن آنان پایدارتر باشد، شخصیت ها، مطالب و فیلم های این دوره همگی واقعی هستند لذا یادگیرنده آموزش را جدی و مستند می پندارد و با کسب اطلاعات به روز در مورد محیط زیست جهان و فرهنگ ملل با آموزش زبان ارتباطی سازنده برقرار نماید.

4. دوره Speak Now همراه با فعالیت های گردشی و تهیه خبر و گزارش اجرا می گردد که به ایجاد نگرش سازنده به یادگیری در زبان آموزان کمک می نماید.

بودجه بندی دوره سریع Speak Now در 4 ترم 16 جلسه ای انجام می شود.

بودجه بندی دوره سریع World English + Speak Now (جامع) در 8 ترم 16 جلسه ای اجرا می شود. زبان آموزان باید بین هر دو جلسه آموزشی حداقل 5 ساعت مطالعه فعال و دقیق داشته باشند و تکالیف خود را کتبا به مدرس تحویل دهند و تصحیح نمایند.

بودجه بندی دوره عادی Speak Now در 12 ترم 16 جلسه ای انجام می شود.

بودجه بندی دوره عادی World English + Speak Now (جامع) در 27 ترم 16 جلسه ای اجرا می شود. زبان آموزان باید بین هر دو جلسه آموزشی حداقل 1.5 ساعت مطالعه فعال و دقیق داشته باشند و تکالیف خود را کتبا به مدرس تحویل دهند و تصحیح نمایند.

ب: دوره های بزرگسالان شامل دوره جامع و face2face  ؛ کارگاه فروش و بازاریابی خارجی به زبان انگلیسی

دوره جامع برای بزرگسالانی که از توانمندی درسی متوسط برخوردارند مانند کسانی که بیش از دو سال از تحصیلات دانشگاهی آنان گذشته است و مطالعه روزانه کمتر از یکساعت دارند و از اطلاعات عمومی بالایی برخوردار نیستند مناسب می باشد. دوره face2face برای بزرگسالانی که مطالعه روزانه جدی دارند و آماده درک فرهنگی زبان انگلیسی در کشورهای مختلف جهان هستند و توان اجرای پروژه های تحقیقی دارند مناسب است. این دوره شرکت کنندگان را برای شروع دوره های IELTS و تافل (iBT) و تحصیلات تکمیلی آماده می نماید.

بودجه بندی دوره جامع مانند سطح نوجوانان است. بودجه بندی سریع دوره face2face در 5 ترم 16 جلسه ای به شرط انجام 5-6 ساعت مطالعه دقیق و جدی و بودجه بندی دوره عادی face2face در 19 ترم 16 جلسه ای به شرط انجام 2 ساعت مطالعه و کار منزل دقیق و جدی و ارایه کتبی تکالیف به مدرس می باشد.

پس از طی این دوره ها زبان آموزان کاملا آماده شرکت در دوره های آمادگی آزمون های بین المللی مانند IELTS و iBT خواهند بود.

 

44.  دوره های داخل و خارج آموزشگاه چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند و ویژگی های آنها چیست؟

دوره های داخل آموزشگاه روال و سرعت پیشرفت ثابت و هماهنگ با شروع و پایان هر ترم در آموزشگاه دارند حال آنکه دوره های خارج آموزشگاه متناسب با نیازها و توانمندی های هر گروهی اختصاصی سازی می شوند. بر این اساس نوع انتخاب مواد و کتب آموزشی و نحوه تدریس و طراحی و اجرای فعالیت های فوق العاده کلاسی و خارج کلاسی هم ویژه می باشد. زبان آموزانی که نیاز دارند تا با سرعت بالاتری دوره های آمادگی زبان انگلیسی برای کار در خارج کشور یا آمادگی برای شرکت در آزمون های بین المللی را بدست آورند باید ترجیحا در کلاس های خارج آموزشگاهی ویژه شرکت نمایند.  

فرم ارسال سوال

* نام و نام خانوادگی:
* پست الکترونیک:
* متن سوال:
* لطفا کاراکترهایی را که در تصویر می بینید در کادر پایین وارد کنید: