سوالات متداول

 • جایگاه آموزشگاه زبان انگلیسی فرزانه در بین آموزشگاه های رقیب و تمایز این آموزشگاه مربوط به چه مواردی است؟

  1. آموزشگاه زبان انگلیسی فرزانه در سال 1390 تاسیس شده است اما به دلیل تجارب گسترده مسوولین آموزشگاه رشدی سریع داشته است. علیرغم سرمایه گذاری مالی محدود برای راه اندازی آموزشگاه به دلیل برخورد علمی و دلسوزانه با پدیده آموزش، بازاریابی و ارتباطات اجتماعی، آموزشگاه موفق شده است تا روابط تخصصی و گسترده کاری و علمی با بخش های مختلف دولتی و خصوصی و خانواده ها و مدرسین زبان انگلیسی برقرار نماید. علیرغم آنکه آموزشگاه فرزانه از قدمت و گستردگی کمتری در مقایسه با بسیاری آموزشگاه های دیگر برخوردار است اما توانسته است شبکه بازاریابی تخصصی و دوره های آموزش مدرسین با کیفیت بالای اجرایی را راه اندازی نماید. این آموزشگاه آماده است تا پیچیده ترین دوره های تخصصی را در داخل و خارج از آموزشگاه برگزار نماید. انتخاب دوره ها و کتاب های آموزشی، سازمان دهی روش ها و تکنیک های تدریس و ارزشیابی، و برنامه ریزی زمانی و بودجه بندی دوره های مختلف احتیاج به تخصص و مهارت های بسیار بالا و آشنایی به علم تدریس زبان در کشوری مانند ایران دارد که جز با تجربیات پیچیده و آشنایی های گسترده با شرایط آموزشی ایران و ویژگی های زبان آموزان حاصل نمی شود. آموزشگاه زبان انگلیسی فرزانه با بهره گیری از همه این موارد مدعی است که بهترین برنامه های آموزش زبان انگلیسی را برای زبان آموزان در داخل و خارج از آموزشگاه تهیه و آماده اجرا نموده است.
 • نگرش مدیریت آموزشگاه زبان فرزانه نسبت به رسالت فرهنگی و اجتماعی یک آموزشگاه آزاد چگونه است؟

  1. آموزشگاه زبان انگلیسی فرزانه به نقش خود به عنوان یک عنصر قوی و موثر فرهنگی و اجتماعی آگاه است و در حد امکانات و توان خود سعی نموده و می نماید تا این نقش را بدرستی اجرا نماید. یکی از مهم ترین ابعاد لازم برای موفقیت یک آموزشگاه آن است که ویژگی های فرهنگی و اجتماعی زبان آموز را که از یک فرهنگ متفاوت هستند رعایت نماید و به آنها احترام بگذارد. آموزشگاه زبان انگلیسی فرزانه در انتخاب و اجرای برنامه های آموزشی خود به این موارد توجه جدی داشته و دارد.
 • نحوه مدیریت و تصمیم سازی و ارزیابی عملکرد تیم اجرایی در آموزشگاه زبان فرزانه به چه شکلی است؟

  نظارت پیگیرانه، به روز رسانی اطلاعات و روش های اجرایی، تعامل مناسب با همه سازمان ها و مجموعه های مربوط، و دلسوزی و تلاش بر اساس تخصص و تجربه از عناصر اصلی مدیریت آموزشگاه زبان انگلیسی فرزانه می باشد.

 • اهداف مورد نظر آموزشگاه فرزانه دراز مدت و عزت مندانه هستند یا زود گذر و تبلیغاتی؟

  1.      آموزشگاه های آزاد زبان انگلیسی زیادی در ایران تاسیس شده و در حال فعالیت می باشند اما آنچه به تداوم موفقیت ها و محبوبیت یک آموزشگاه در درازمدت می انجامد عملیات زودگذر تبلیغاتی نیست بلکه استفاده از موارد اشاره شده در سوالات 1 تا 3 فوق می باشد که مجموعا به عزت مندی یک آموزشگاه آزاد در درازمدت می انجامد.

 • چرا آموزشگاه های آزاد زبان انگلیسی نباید تنها سودآوری و روش های تبلیغاتی عوام فریبانه را مد نظر قرار دهند؟

  آنچه اهمیت دارد آن است که سطح اطلاعات افراد جامعه و خانواده ها به طور مستمر افزایش یابد و عموم مردم نیازها و اهداف مهم فرهنگی و اجتماعی مورد نیاز زبان آموزان را بشناسند و راه پیشرفت خود و فرزندانشان را به شکل صحیح طراحی نمایند و در آن راه تلاش نمایند. بعضا متاسفانه بعضی آموزشگاه ها با دامن زدن به عدم آگاهی بعضی افراد از این فرایند سعی در سوء استفاده از عدم آگاهی بخشی از جامعه و بازار گرمی زودگذر می نمایند که مسلما برای هیچیک از اجزای درگیر با آموزش خوش یمن نیست و برای هیچکس عاقبت خیری ندارد.

 • یک آموزشگاه زبان چگونه می تواند بین مقررات محدود کننده دستگاه های نظارتی و سود آوری منطقی خود توازن پایداری برقرار نماید؟

  1.     

  حق قانونی و منطقی هر شرکت و فعالیت اقتصادی، خدماتی و آموزشی آن است که دستگاه های عمومی و دولتی آن کشور نه تنها مقررات و تسهیلات مناسب و شرایط ایده آل فعالیت سالم و قانونی را برای ایشان فراهم نمایند بلکه شرایطی ایجاد شود که شرکت ها و آموزشگاه های موفق و پیشرو نیز به شکلی عملی تشویق شوند و مجموعه آن حرفه و تخصص به شکلی پایدار به رشد و توسعه لازم برسند. این شرایط لازم و ایده آل برای موفقیت بخش خصوصی در یک جامعه سالم است و بدون وجود این شرایط بهینه، پیشرفت و رفاه در آن جامعه با خطر و چالش های جدی مواجه است. واقعیت آن است که در حال حاضر این شرایط در مجموع برای بخش خصوصی ایران فراهم نیست و وضعیت در بخش فرهنگی و آموزشی مخصوصا آموزش زبان انگلیسی وخیم تر هم می باشد. با همه این موارد می توان گفت که تنها دلیل موفقیت بعضی از آموزشگاه های زبان انگلیسی در ایران دلسوزی، ایثار، پشتکار و عشق و تیزهوشی مدرسین و مدیران آموزشگاه هاست که مصداق این عبارت هستند: ما ایرانیان همانگونه که در طول تاریخ ثابت کرده ایم توان استقامت و ماندگاری در شرایط سخت و ناهموار را داریم.  

 • آیا شرایط مطلوبی توسط نهادهای ذی ربط برای سرمایه گذاری مادی و معنوی و رشد و شکوفایی آموزشگاه های آزاد ایجاد شده است؟

  1. متاسفانه این شرایط نه تنها در حد آموزشگاه های آزاد زبان انگلیسی بلکه حتی در حد کلان تر یعنی مدارس و دانشگاه های غیر انتفاعی هم که مجلس شورای اسلامی و دولت جمهوری اسلامی ایران نسبت به آنها دارای وظایف قانونی و اجرایی می باشند نیز اتفاق نیافتاده اند و خلاء های قانونی و اجرایی متعدد و تداخل وظایف و روش های اجرایی بین دستگاه ها وجود دارد. دلیل اصلی و ریشه این قضیه در آن است که بخش عمومی و دولت ایران نگرش و ساختار مناسبی برای حمایت، سازمان دهی، و توسعه بخش خصوصی نداشته و ندارند و هنوز هم ضمیر ناخودآگاه اکثر مدیران دولتی ما بخش خصوصی را رقیب خود می داند و تا به حال تنها استراتژی به کار رفته برای توسعه بخش خصوصی آزاد سازی قیمت ها بوده است که آن هم بسیار بد انجام شده است. آموزشگاه های آزاد زبان انگلیسی ایران مانند همه بخش های خصوصی کشور نیازمند اطلاع رسانی تخصصی، حمایت های قانونی و اجرایی، و مشوق های لازم می باشند. حتی بزرگترین دانشگاه های خصوصی جهان در آمریکا هم بخش اعظم بودجه خود را از طریق دولت این کشور از بودجه عمومی تامین می نمایند و این سیاستی شناخته شده برای حمایت از فعالیت های آموزشی و فرهنگی در سطح جهان می باشد، اما متاسفانه بخش فرهنگی خصوصی کشور ما از این حقوق خود محروم است و از همه بدتر با رقابت بخش های وابسته به دستگاه های عمومی مانند شهرداری ها هم روبه رو هستند که از بودجه های عمومی بهره مند می باشند.

 • چرا در بین آموزشگاه های آزاد علمی در کشور ما آموزشگاه های زبان انگلیسی بیشتر مورد توجه و نقد قرار می گیرند؟

  1.      به دلیل شرایط خاصی که در برنامه آموزش زبان انگلیسی در مدارس و دانشگاه های ایران از سالها قبل وجود داشته است، درس زبان انگلیسی در این مراکز به چالش برانگیز ترین برنامه آموزشی تبدیل شده است. متاسفانه برنامه آموزشی زبان انگلیسی در ایران هیچوقت بهره وری کیفی قابل قبولی نداشته است، لذا آموزشگاه های زبان انگلیسی هم در این حیطه چالش برانگیز وارد شده اند. اصولا لازم است تا زبان آموزان و اولیاء ایشان ارتباط موثر و مثبتی با مدرسین و مدیران آموزش زبان انگلیسی خود داشته باشند ولی به دلیل شرایط مطروحه فوق این ارتباط بعضا به دخالت های غیر فنی و غیر سازنده منجر شده است.

 • مهمترین عوامل ارزیابی کیفیت و عملکرد عمومی یک آموزشگاه زبان انگلیسی چه مواردی هستند؟

  1.      بر اساس آنچه در موارد بالا و در پاسخ سوالات 1 تا 5 ارایه شد باید تاکید نمود که هر چه آموزشگاهی از رفتارهای تبلیغاتی بی محتوا دوری نماید و به افزایش کیفی واقعی آموزش های ارایه شده توجه نماید باید به چند موضوع بنیادی در فرایند آموزش توجه نماید. اول آنکه به نقش مدرسین و حمایت از مدرسین با سابقه و تحصیل کرده خود اهتمام کافی داشته باشد و آموزش های لازم را در همه مراحل کار در نظر بگیرد. دوم آنکه با مراکز علمی و تحقیقاتی و انتشاراتی معتبر در آموزش زبان انگلیسی ارتباطی تخصصی و جدی داشته باشد و حتی با همکاری با آموزشگاه های فعال در کشورهای دیگر شبکه ای از همکاران بین المللی را ایجاد نماید که به بروز رسانی و مشارکت های بین المللی بین گروهی بیانجامد. سوم آنکه اهداف گسترده ای را در فرایند آموزش و طراحی دوره ها در نظر بگیرد و نیازهای مخاطبان در بخش های صنعتی و تجاری و فنی را به شکلی اجرایی مورد توجه قرار دهد و برنامه هایی مدون برای پوشش دادن آنها آماده نموده باشد.

 • مدارک اعطایی از طرف آموزشگاه های آزاد زبان انگلیسی چه جایگاهی در نظام آموزشی ما دارند؟

  1.      هیچگونه استاندارد سازی، همسان سازی، و ارزشیابی متمرکز از مدارک اعطایی آموزشگاه های زبان انگلیسی در ایران صورت نمی گیرد و این مدارک قابل ارزش گذاری و استفاده قانونی و استاندارد نمی باشند.

 • کدام اهداف مورد نظر دوره های مکالمه زبان انگلیسی هستند و چه مهارت هایی را تقویت می نمایند؟

  1.      یکی از مهم ترین کاربردهای زبان برقراری ارتباط رو در روی کلامی است که در فرایند یادگیری زبان خارجی هم بسیار تاثیر گذار است. زبان آموزان در مکالمه های کلاسی می آموزند که چگونه فکر کنند و چه سوال هایی بپرسند و به چه شکلی نظرات خود را بیان نمایند. در فرایند تمرین های لازم برای یادگیری زبان خارجی معمولا از مکالمه برای یادآوری لغات و کلمات و نکات دستوری مطالعه شده و کاربرد آنها در موقعیت های جدید استفاده می شود. بعضا زبان آموزانی هستند که می توانند خوب بنویسند ولی در مکالمات سرعت عمل لازم برای فکر کردن و پاسخگویی سریع را ندارند، این افراد باید فرایندهای مطالعه و تفکر صحیح را تمرین کنند تا سریعتر به مهارت های لازم در زبان خارجی دست یابند.

 • تفاوت های یادگیری زبان انگلیسی در محیط زبان خارجی با محیط زبان دوم چیست؟

  1.      زبان آموزی که در محیط زبان خارجی (مانند ایران) زبان می آموزد، باید محیط تمرینی را به شکل مصنوعی برای خود ایجاد نماید و از انگیزه و پشتکار لازم برای یادگیری زبان خارجی برخوردار باشد. در محیط زبان دوم موقعیت های زیادی برای تمرین در خارج از محیط آموزشگاه وجود دارد زیرا مردم آن کشور زبان هدف را به کار می برند و صحبت می کنند و انگیزه زبان آموز دایما در حال تقویت است. در محیط زبان دوم زبان آموز نکات فرهنگی و اجتماعی زبان هدف را به خوبی لمس می کند و اطلاعات زیادی در مورد آن فرهنگ و زبان به دست می آورد ولی در محیط زبان خارجی درک تفاوت های فرهنگی و اجتماعی زبان جدید با مشکلات زیادی مواجه است و تبادل اطلاعاتی بین فرهنگ ها به سختی انجام می گردد.

فرم ارسال سوال

* نام و نام خانوادگی:
* پست الکترونیک:
* متن سوال:
* لطفا کاراکترهایی را که در تصویر می بینید در کادر پایین وارد کنید: